Podnikatelská hypotéka

Sdílejte:

Podnikatelská hypotéka: klíč k vaší podnikatelské svobodě

Podnikatelská hypotéka, někdy také označovaná jako podnikatelský úvěr, je financovací nástroj, který může představovat klíč k vaší podnikatelské svobodě. Je to úvěr zajištěný nemovitostí, který je určen především pro firmy, živnostníky a podnikatele. V tomto článku se podíváme na to, co podnikatelskou hypotéku charakterizuje, jak funguje a pro koho je vhodná.

Charakteristika podnikatelské hypotéky

Podnikatelská hypotéka je určena k financování podnikatelských záměrů. Jde o úvěr, který je zajištěný nemovitostí – ať už se jedná o obchodní prostory, skladové prostory, kanceláře, výrobní haly nebo třeba bytové domy, které podnikatel pronajímá.

Rozdíl oproti klasické hypotéce spočívá v tom, že peníze z podnikatelské hypotéky lze použít na jakýkoliv podnikatelský účel. Nemusí jít tedy jen o nákup, výstavbu nebo rekonstrukci nemovitosti, ale například i na nákup strojů, vozidel, materiálu, technologií, ale i na provozní náklady nebo na refinancování stávajících závazků.

Jak funguje podnikatelská hypotéka?

Podnikatelská hypotéka funguje na podobném principu jako klasická hypotéka. Podnikatel žádá o úvěr u banky nebo jiné finanční instituce, která mu poskytne peníze za určitých podmínek. Klíčovou podmínkou je, že úvěr je zajištěn nemovitostí.

Podnikatel tak musí mít nemovitost, kterou může na úvěr zastavit. Pokud nemá vlastní nemovitost, je možné využít i nemovitost třetí osoby (tzv. cizí nemovitost), která souhlasí se zástavou.

Podnikatelská hypotéka je dlouhodobý úvěr, jehož splatnost může být až 20 let. Úroková sazba se pohybuje většinou okolo 3-5 % p.a., ale může se lišit dle konkrétní banky a aktuální konjunktury na trhu.

Pro koho je podnikatelská hypotéka vhodná?

Podnikatelská hypotéka je určena pro podnikatele, kteří potřebují financovat své podnikatelské záměry, ať už jde o investice do nemovitostí, technologií, materiálu nebo třeba do rozšíření své činnosti.

Podnikatelskou hypotéku mohou získat fyzické osoby – podnikatelé (FO-P), právnické osoby (PO), ale i družstva nebo společenství vlastníků jednotek. Nemovitost, která je zástavou úvěru, může být vlastněna jak podnikatelem, tak třetí osobou.

Podmínky pro získání podnikatelské hypotéky

Každá banka má své vlastní podmínky pro poskytnutí podnikatelské hypotéky. Obecně je ale vždy nutné prokázat schopnost splácet úvěr, což banka hodnotí na základě hospodářských výsledků podnikatele.

Dále je nutné mít nemovitost, kterou lze zastavit. Hodnota nemovitosti by měla být vyšší než výše požadovaného úvěru.

Na závěr

Podnikatelská hypotéka je flexibilní financovací nástroj, který může podnikatelům pomoci realizovat jejich podnikatelské plány. Její získání ale vyžaduje splnění určitých podmínek a je třeba ji pečlivě zvážit. Pokud se rozhodnete pro podnikatelskou hypotéku, doporučujeme využít služeb odborníka, který vám pomůže s výběrem nejvhodnější nabídky a provede vás celým procesem.

NAŠE HYPOTEČNÍ KALKULAČKA S GARANCÍ NEJLEPŠÍ MOŽNÉ SAZBY!


Sdílejte:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *