Hypotéka je termín, se kterým se během života setká většina z nás. Ať už jako nástroj k financování vlastního bydlení, nebo jako závazek, který je třeba splácet po mnoho let. Je důležité si uvědomit, že hypotéka není jen o tom, kolik peněz si půjčíte a jaký je úrok. Je také o způsobu zajištění hypotéky, tedy o tom, jaké majetkové hodnoty jsou vkládány jako záruka v případě neschopnosti splácet úvěr. V tomto článku se podrobně podíváme na hypotéky a způsoby zajištění nemovitosti.
Hypotéka je zvláštní typ úvěru, který je využíván především k financování nemovitostí. Charakteristickým rysem hypotéky je, že je zajištěna nemovitostí. To znamená, že v případě neschopnosti dlužníka splácet úvěr může banka prodat nemovitost a získat tak peníze na pokrytí dluhu.
**Způsoby zajištění nemovitosti**
Existuje několik způsobů, jak může být hypotéka zajištěna. Nejběžnější z nich je zastavení nemovitosti. To znamená, že banka má právo nemovitost prodat, pokud dlužník nesplácí úvěr. Zastavení nemovitosti je základním způsobem zajištění hypotéky.
Dalším způsobem zajištění hypotéky je směnka. Směnka je dokument, který dlužník vystaví ve prospěch věřitele a slibuje mu v něm zaplatit určitou částku. V případě hypotéky se většinou vystavuje směnka tzv. blankosměnkou, která neobsahuje žádné podmínky splatnosti. Banka ji může uplatnit kdykoliv, pokud dlužník nesplácí.
Posledním způsobem zajištění hypotéky je ručení třetí osobou. Tato osoba se zavazuje, že pokud dlužník nebude splácet, ona splátí úvěr místo něj. Tento způsob zajištění je však v praxi méně častý, protože je pro ručitele velmi rizikový.
**Podrobněji o zastavení nemovitosti**
Zastavení nemovitosti je nejběžnější formou zajištění hypotéky. Při této formě zajištění se věřitel (banka) a dlužník (půjčitel) dohodnou na tom, že v případě nesplácení úvěru může banka prodat nemovitost, kterou dlužník zastavil.
Zastavení nemovitosti probíhá tak, že se do katastru nemovitostí zaznamená právo banky prodat nemovitost v případě nesplácení úvěru. Toto právo se označuje jako zástavní právo a banka je zástavní věřitel.
Důležité je, že zastavení nemovitosti neznamená, že dlužník o nemovitost přichází. Pokud řádně splácí úvěr, nemovitost je stále jeho. Teprve v případě, že dlužník přestane splácet, může banka prodat nemovitost a z výtěžku prodat dlužníkovu pohledávku.
**Závěr**
Hypotéka a zajištění nemovitosti jsou dva úzce spojené pojmy. Při sjednávání hypotéky je důležité porozumět všem aspektům tohoto finančního produktu, včetně způsobů zajištění. Nejběžnější formou zajištění je zastavení nemovitosti, ale mohou být využity i další způsoby, jako je směnka nebo ručení třetí osoby. Při výběru hypotéky byste měli vždy pečlivě zvážit všechny možnosti a nejlépe se poradit s odborníkem.